davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 88+ )
Otras preguntas
Individuals who are approximately the same age and are linked by common interests, including friends, classmates, and the 'kids in the neighborhood,' are most
Snap, crackle, pop! Name the cereal capital of the world: a. Kellogg, Minn. b. Battle Creek, Michigan c. General Mills, Idaho
What is the symbol of the Republican Party?
The withdrawal of eleven Southern states from the Union in 1860 which precipitated the American Civil War 1860 Election Secession Populism Dawes Act
The Scopes Trial was about: a. Freedom of the press b. Teaching evolution in school c. Prayer in school
A plasma membrane and a cell wall 1. Are two names for the same thing 2. Have the same structure and different functions 3. Have different structures and the s
what is the 14 the amendment
The point where the two axes intersect (0,0).
The numerical factor of a term. In 5x, the 5 is the coefficient. Identities Origin Exponent Coefficient
What's a Mudslinging. Please help?